Staff Directory

The faulty and staff are listed below in alaphbetical order with title and email links.

St. George CCSD258

Karen Bacon

Teacher - 1st Grade

Barry Bales

Bus Driver

Damon Ballard

Custodian

Allison Bergman

Teacher-Junior High Math

Jillian Blanchette

Teacher - EL Learners/Learning Center

Helen Boehrnsen

Superintendent of Schools

Kirk Brais

Custodian

Shannon Chaffin

Bus Driver/Kitchen Staff

Tyson Clifton

Facilities & Maintenance/Transp Director

Angela Cooper

Teacher - 8th Grade Language Arts

LeighAnn Delabre

Teacher - 4th Grade

Gustavo Diaz

Bus Driver

Toni Dilday

Food Service Liaison

Denise Dillard

Cafeteria Server

Sara Earling

School Office Administrative Assistant

Ana Eickmann

Paraprofessional

Angela Embry-Solomon

Bus Driver/Cafeteria Server

Andrew Grala

Teacher - Physical Education

John Grill

Comptroller

Sheryl Gullickson

Teacher - 7th Grade Language Arts

Kristi Haas

Teacher - 4th Grade

Corey Hannig

Teacher - Junior High Social Studies

Pam Hart

KASEC Communication Paraprofessional

Kelly Henning

Teacher - 6th Grade Language Arts

Deena Hilliard

Teacher - Junior High Science

Susan Hollander

KAESC Communication Paraprofessional

Samantha Hoogstraat

Teacher - Kindergarten

Megan Hoskins

KASEC Communication Paraprofessional

James Howard

Teacher - 5th Grade

Robert Irwin

Bus Driver

Amanda Johnson

Teacher - Special Education

Crystal Johnson

Director of Special Education

Christine Johnston

Principal

Stephanie Knitter

Cafeteria Server

Stephanie Koerner

Teacher - Special Education

Tammy Krause

Teacher - Special Education

Nancy Lakeberg

Head Cook

Megan Langenhorst

Teacher - Physical Education

Sara MacGilvray

Teacher - 3rd Grade

Amy Martin

Paraprofessional

Kristi Martin

Teacher - 2nd Grade

Anthony Mason

School Social Worker

Shawn Needham

I.T. Department

Morgan Nelson

Teacher - Special Education

Stephen Olson

Custodian

Elaine Patterson

Paraprofessional

Holly Quint

Administrative Assistant to the Principal

Michelle Ramirez

KASEC - Communication Teacher

Laura Roney

Teacher - Reading

Kristen Rottmann

Teacher - 3rd Grade

Kathleen Saindon

Speech/Language Pathologist

Michelle Sanders

Teacher - 1st Grade

John Shoup

Paraprofessional

Kathryn Simone

Bus Driver

Stacy Spaulding

Paraprofessional

Diane Stedman Conrad

Teacher - Music

Rhonda Stegall

District Office Administrative Assistant

Amber Studyvin

Teacher - 2nd Grade

Carol Szynal

School Psychologist

Ashley Uphoff

Teacher - Kindergarten

Carrie Vasil

Teacher-Special Education

Bryan Wells

Assistant Principal / Athletic Director

Laura Wilson

Paraprofessional

Mollie Wright

Teacher - 5th Grade